North Carolina FC Youth ("CASL" for Spring 2017)

2017-2018 Classic Coaching Staff

Classic Elite & Classic Regions Boys Coaching Staff

Age Group    Team    Region     Coach    Anticipated Division*  
'99 (U19) Elite   -
Michael Brady Premier 
  Premier - Bill Hanckel Premier
         
'00 (U18)  Elite  -
Tim Evans National League & Region III & Premier 
  Premier  - Jeremy Wisdo Premier 
  Gold  North Bill Hanckel 1st Division
  Gold  South Bob Harris 1st Division
  White  North Ed Pinon 1st Division
  White  South Mike VonReiche 2nd Division
  Red North Michael Brown 1st Division
         
'01 (U17) Elite  - Doug Prewett National League & Region III & Premier  
  Premier  - Andy Thompson Region III & Premier 
  Gold  North  Jack Willett Premier
  Gold SouthBob Harris 1st Division
  White North Jordan Germano 2nd Division
  White  South Drew Womble 1st Division
  Red  North Ed Pinon 2nd Division
  Red  South Julian Norris 2nd Division
  Navy North Mike Atkinson 2nd Division
         
'02 (U16) Elite  -
Rich Flaim Region III & Premier 
 Premier  - Michael Pereira  Premier 
  Gold  North TBA 1st Division
  Gold South Pete Sadin 1st Division
  White North Marc Waldrop 1st Division
  White South Drew Womble 1st Division
  Red North Dom Thernard 2nd Division
  Red  South TBA 2nd Division
  Navy North Paul Jago 2nd Division
  Navy  South TBA 2nd Division
  Silver North Mike Atkinson  2nd Division
         
'03 (U15) Elite  -
Dan Popik Region III & Premier  
 Premier  - Scott Becker Region III & Premier  
  Gold  North  Austin Nyquist Premier
  Gold South  Tom Pool Premier
  White North Diego Munoz  1st Division
  White South  TBA 1st Division
  Red North  Taylor Kyle 1st Division
  Red  South Kevin Larry 1st Division
  Navy North Dom Thernard 1st Division
  Navy South Mike VonReiche 1st Division
  Silver  North TBA 2nd Division
Fall Supplemental Program  North  Doug Prewett  
Fall Supplemental Program North Dom Thernard  
Fall Supplemental Program  South Bob Harris  
Fall Supplemental Program South TBA  
         
'04 (U14)  Elite  - Rich Flaim Region III & Premier  
 Premier  - Kyle Dickerson Premier 
  Gold North Erik Hall 1st Division
  Gold South Rich Malloy Premier
  Gold  DCH Gerry O'Donnel 2nd Division
  Gold  HSFV Adam Striebel 2nd Division
  White North Keaton Albert 1st Division
  White  South Brian Clark 1st Division
  Red North Taylor Kyle 2nd Division
  Red  South Stu Croft 1st Division
  Navy  North Yeboha Mensa 2nd Division
  Navy  South Tomas Szalai 2nd Division
  Silver  North TBA 2nd Division
  Silver  South Reece Rooney 2nd Division
         
'05 (U13) Elite  - Dan Popik NCYSA Open Selection
 Premier  Andy Thompson NCYSA Open Selection
  Gold  North Erik Hall NCYSA Open Selection
  Gold  South Kyle Dickerson NCYSA Open Selection 
  Gold  HSFV Oronde Ashe NCYSA Open Selection
  White North Connor Tobin NCYSA Open Selection
  White South Bobby Johnston NCYSA Open Selection 
  Red  North Ramon Gallardo Jr. NCYSA Open Selection 
  Red South Josh McKinney NCYSA Open Selection 
  Navy North Connor Tobin NCYSA Open Selection 
  Navy South Reggie Lefebours NCYSA Open Selection 
  Silver South Michael Nye NCYSA Open Selection 
         
'06 (U12) Gold  North Austin Nyquist NCYSA Open Selection 
  Gold South Bobby Johnston NCYSA Open Selection 
  Gold  DCH Kieran Hall NCYSA Open Selection
  Gold  HSFV Oronde Ashe  NCYSA Open Selection 
  White  North Cisse NCYSA Open Selection 
  White South Austen King NCYSA Open Selection 
  White  DCH Kieran Hall NCYSA Open Selection
  Red North Keaton Albert NCYSA Open Selection 
  Red South Kevan Ryan NCYSA Open Selection 
  Navy North Taylor Kyle NCYSA Open Selection 
  Navy South Greg Curfman NCYSA Open Selection 
  Silver North Chase Morrison NCYSA Open Selection 
  Silver South Danny McManamy NCYSA Open Selection 
  Grey  North TBA NCYSA Open Selection
  Grey South Josh McKinney NCYSA Open Selection 
         
'07 (U11) Gold  North Sammy Castelanos NCYSA Open Selection 
  Gold South Buddha NCYSA Open Selection 
  Gold  DCH George Tilley NCYSA Open Selection
  Gold  HSFV Adam Striebel NCYSA Open Selection
  White North David Rodriguez NCYSA Open Selection 
  White  South Henry Gutierrez NCYSA Open Selection 
  White  DCH Michael Oehler NCYSA Open Selection 
  Red North Cisse NCYSA Open Selection 
  Red South Chris Curfman NCYSA Open Selection 
  Navy North Ramon Gallardo Jr. NCYSA Open Selection 
  Navy South Josh McKinney  NCYSA Open Selection 
  Silver North Chase Morrison NCYSA Open Selection 
  Silver South Aaron Harcz NCYSA Open Selection 
  Grey North Yeboha Mensa NCYSA Open Selection 
  Grey South Danny McManamy NCYSA Open Selection 
  Black South Michael Nye NCYSA Open Selection 



Classic Elite & Classic Regions Girls Coaching Staff

Age Group    Team    Region     Coach    Anticipated Division* 
'99 (U19) Elite   - Pete Sadin Premier 
   Premier
 - Jim Wright Premier 
         
'00 (U18)  Elite
 - Dave Arensdorf National League & Region III
   Premier  - Jason Wolfe Region III
  Gold  North Ed Pinon  Premier 
  White  North Dom Thernard Premier
         
'01 (U17) Elite  - Kile Khali Region III
   Premier  - Michele Miller Region III
  Gold  North Scott Becker Premier
  Gold  South  Brian Clarke  1st Division
  White  North David Grant 1st Division
  White  South  Frank Fitzgerald 1st Division
  Red  North TBA 2nd Division
  Navy  North TBA 2nd Division
         
'02 (U16) Elite
 - Tommy Retzlaff National League & Region III  

 Premier  - Jim Wright Premier & Region III
  Gold  North Diego Munoz Premier
  Gold  South Dave Holub Premier
  White  North Jack Willett 2nd Division
  White  South Tony Zehia 1st Division
  Red  North Greg Schmid 2nd Division
         
'03 (U15) Elite
  Jason Wolfe National League & Region III

 Premier   Mazen Chami Region III
  Gold  North Tiny Murphy 1st Division
  Gold  South Nick Acosta Premier
  Gold  DCH Julian Cochran 2nd Division
  White North Stephen Henry 1st Division
  White South Kevin Larry 1st Division
  Red North Jeremy Ambrister 1st Division
  Red  South Mike VonReiche 2nd Division
Spring Supplemental Program  North  Stephen Henry  
Spring Supplemental Program  South TBA  
         
'04 (U14)  Elite   Tina Murphy Region III & Premier

 Premier   Jim Wright Region III
  Gold  North Tommy Retzlaff Premier/1st Division
  Gold South Kevin Larry 1st Division
  White  North David Grant 1st Division
  White South Caitlin Gehris 1st Division
  Red  North Josh Perkins 1st Division
  Red South Reece Rooney 2nd Division
         
'05 (U13) Elite    Buddha NCYSA Open Selection 

 Premier   Erin Grand NCYSA Open Selection 
  Gold  North Tina Murphy NCYSA Open Selection 
  Gold South Tony Zehia NCYSA Open Selection 
  Gold  DCH Lindze van Orsouw NCYSA Open Selection 
  White North Greg Schmid NCYSA Open Selection 
  White South Alexa Allen NCYSA Open Selection 
  Red North Josh Perkins NCYSA Open Selection 
  Red South Aaron Harcz NCYSA Open Selection 
         
'06 (U12)  Gold  North Kile Khali NCYSA Open Selection 
  Gold South Steve Curfman NCYSA Open Selection 
  Gold  DCH Gerry O'Donnell NCYSA Open Selection 
  Gold  HSFV Tina Fox NCYSA Open Selection 
  White North Austin Nyqiust  NCYSA Open Selection 
  White South Alan Rahl NCYSA Open Selection 
  White  DCH Brittanee Randle NCYSA Open Selection 
  Red North Rachel Harris NCYSA Open Selection 
  Red South Alexa Allen NCYSA Open Selection 
  Navy  North Josh Perkins NCYSA Open Selection
  Silver  North TBA NCYSA Open Selection
         
'07 (U11)   Gold North Taylor Brown NCYSA Open Selection 
  Gold South John Dell'Omo NCYSA Open Selection 
  Gold  HSFV Tina Fox NCYSA Open Selection 
  White North Steve Miller NCYSA Open Selection 
  White South  Stephen Damore NCYSA Open Selection
  Red North Rachel Harris NCYSA Open Selection 
  Red South Alan Rahl NCYSA Open Selection 
  Navy  North Gladys Loyas NCYSA Open Selection

TBD: Team may form depending on try-out numbers and quality 
TBA: Team expected to form and will announce coach soon

*Subject to change

Helpful Links

Soccer Leadership Team

Check out the age group and regional directors for 2017-2018

Leadership Team


Try-outs

Register for Classic try-outs in May
Register here


2017-2018 Club Fee

The annual club fee includes Field Rentals and Usage, Coaches & Coaching Education, and Administration. 

Club Fee