Website Manager

North Carolina FC Youth

Classic Coaching Staff

ECNL Program


Boys

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'00 (U19)   00/01 ECNL     Tim Evans   ECNL
'02 (U17)   02 ECNL     Rich Flaim   ECNL
'03 (U16)   03 ECNL
  Tom Harris   ECNL
'04 (U15)   04 ECNL
  Doug Prewett   ECNL
'05 (U14)   05 ECNL     Brett Malone   ECNL
'06 (U13)   06 ECNL     Rich Flaim   ECNL
 

Girls

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'00 (U19)   00/01 ECNL G     Bobby Johnston   ECNL
'02 (U17)   02 ECNL G     Willie Davis   ECNL
'03 (U16)   03 ECNL G
  Willie Davis   ECNL
'04 (U15)   04 ECNL G
  Bobby Johnston   ECNL
'05 (U14)   05 ECNL G     Tom Misuraca   ECNL
'06 (U13)   06 ECNL G     Buddha   ECNL

Classic Elite Program


Boys

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'00 (U19)
00 Elite
  Jeremy Wisdo   SRPL Premier
'01 (U18)   01 Elite
  Jeremy Wisdo   SRPL Premier
    01 Premier     Ted Awana   SRPL Premier
'02 (U17)   02 Elite     Michael Pereira   SRPL Premier
    02 Premier     Bill Hanckle   NCYSA Premier
'03 (U16)   03 Elite     Richard Huxford   SRPL Premier
    03 Premier     Chris Fresco   NCYSA Premier
'04 (U15)   04 Elite     Chris Fresco   SRPL Premier
    04 Premier     Ted Awana   NCYSA Premier
'05 (U14)   05 Elite     Doug Prewett   SRPL Premier
        
'06 (U13)   06 Elite     Tim Evans   NCYSA Self Selection
        
 

Girls

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'00 (U19)
00 Elite G
  Scott Becker   NLPC and National League
'01 (U18)   01 Elite G
  Pete Sadin   NLPC
    01 Premier G     Mazen Chami   NCYSA Premier
'02 (U17)   02 Elite G     Tommy Retzlaff   NLPC and National League
    02 Premier G     Pete Sadin   NCYSA Premier
'03 (U16)   03 Elite G     Jason Wolfe   NLPC and National League
    03 Premier G     Michele Miller   NLPC
'04 (U15)   04 Elite G     Dave Arensdorf   NLPC and National League
    04 Premier G     Jim Wright   NLPC
'05 (U14)   05 Elite G     Kile Khali   NLPC and National League
    05 Premier G     Jim Wright   NLPC
'06 (U13)   06 Elite G     Erin Grand   NCYSA Self Selection

North Regional Classic Program


Boys

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'01 (U18)   01 Gold North
  Ed Pinon   NCYSA Premier Division
    01 White North     Fernando Ortega   NCYSA First Division
'02 (U17)   02 Gold North     Jack Willett   NCYSA First Division
    02 White North     Diego Munoz   NCYSA First Division
    02 Red North     Mike Atkinson   NCYSA Second Division
'03 (U16)   03 Gold North     Sharif Saber   NCYSA First Division
    03 White North     Marc Waldrop   NCYSA First Division
    03 Red North     Ed Pinon   NCYSA First Division
    03 Navy North     Mike Atkinson   NCYSA Second Division
    03 Silver North     Kris Hanks   NCYSA Second Division
  03 Grey North   Andre Sherard  NCYSA Second Division
'04 (U15)   04 Gold North     Nathan Walzer   NCYSA First Division
    04 White North     Dan Price   NCYSA First Division
    04 Red North     Joel Bristol   NCYSA First Division
    04 Navy North     Cooper Paiva   NCYSA Second Division
    04 Silver North     Paul Jago   NCYSA Second Division
   04 Grey North  Andre Sherard  NCYSA Second Division
'05 (U14)   05 Gold North     Nathan Walzer   NCYSA First Division
    05 White North     Connor Tobin   NCYSA First Division
    05 Red North     Cooper Paiva   NCYSA Second Division
    05 Navy North     Connor Tobin   NCYSA Second Division
'06 (U13)   06 Gold North     Matthew Pape   NCYSA Self Selection
    06 White North     Keaton Albert   NCYSA Self Selection
    06 Red North     Taylor Kyle   NCYSA Self Selection
    06 Navy North     Yeboah Duah-Mensah   NCYSA Self Selection
    06 Silver North     Kristopher Hanks   NCYSA Self Selection
'07 (U12)   07 Gold North     Keaton Albert   NCYSA Self Selection
    07 White North     El Hadj Cisse   NCYSA Self Selection
    07 Red North     Taylor Kyle   NCYSA Self Selection
    07 Navy North     Fabrice Shema   NCYSA Self Selection
    07 Silver North     Raphael Galliou   NCYSA Self Selection
'08 (U11)   08 Gold North     David Rodriguez   NCYSA Self Selection
    08 Gold Del Sol     Ramon Gallardo Jr.   NCYSA Self Selection
    08 White North     El Hadj Cisse   NCYSA Self Selection
    08 White Del Sol     Tyler Vandevender   NCYSA Self Selection
    08 Red North     Joel Bristol   NCYSA Self Selection
    08 Navy North     Yeboah Duah-Mensah   NCYSA Self Selection
    08 Silver North     Fabrice Shema   NCYSA Self Selection
    08 Grey North     Marcus Luster   NCYSA Self Selection
'09 (U10)   09 JRs Gold North     Brett Malone   U11 NCYSA Self Selection
    09 JRs White North     Marcus Luster   U11 NCYSA Self Selection
 

Girls

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'00 (U19)
00 Gold North G
  Marc Waldrop   NCYSA Premier Division
'01 (U18)   01 Gold North G
  Christopher Fresco   NCYSA Premier Division
    01 White North G     Diego Munoz   NCYSA First Division
'02 (U17)   02 Gold North G     Diego Munoz   NCYSA First Division
    02 White North G     Jack Willett   NCYSA First Division
    02 Red North G     Mike Atkinson   NCYSA Second Division
'03 (U16)   03 Gold North G     Ed Pinon   NCYSA First Division
    03 White North G     Mike Atkinson   NCYSA First Division
    03 Red North G     Josh Perkins   NCYSA Second Division
'04 (U15)   04 Gold North G     Dan Price   NCYSA Premier Division
    04 White North G     Megan George   NCYSA Second Division
    04 Red North G     Andre Sherard   NCYSA Second Division
'05 (U14)   05 Gold North G     Steven Henry   NCYSA First Division
    05 White North G     Josh Perkins   NCYSA First Division
    05 Red North G     Eryka Underwood   NCYSA Second Division
'06 (U13)   06 Gold North G     Kile Khali   NCYSA Self Selection
    06 White North G     Henry Watson   NCYSA Self Selection
    06 Red North G     Josh Perkins   NCYSA Self Selection
    06 Navy North G     Megan George   NCYSA Self Selection
    06 Silver North G     TBD**   NCYSA Self Selection
'07 (U12)   07 Gold North G     Taylor Adcock   NCYSA Self Selection
    07 White North G     Steven Miller   NCYSA Self Selection
    07 Red North G     Dan Price   NCYSA Self Selection
    07 Navy North G     Megan George   NCYSA Self Selection
  07 Silver North G   Eryka Underwood NCYSA Self Selection 
'08 (U11)   08 Gold North G     Taylor Adcock   NCYSA Self Selection
    08 White North G     Mary Puckett   NCYSA Self Selection
    08 Red North G     Dan Price   NCYSA Self Selection
    08 Navy North G     Henry Watson   NCYSA Self Selection
'09 (U10)   09 JRs Gold North G     Mary Puckett   U11 NCYSA Self Selection

South Regional Classic Program


Boys

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'01 (U18)   01 Gold South
  Kevin Larry   NCYSA First Division
    01 White South     David Seymour   NCYSA First Division
'02 (U17)   02 Gold South     Drew Womble   NCYSA First Division
    02 White South     Mike VonReiche   NCYSA First Division
    02 Red South     Julian Norris   NCYSA Second Division
'03 (U16)   03 Gold South     Bob Harris   NCYSA First Division
    03 White South     Aaron Kimball   NCYSA First Division
    03 Red South     Kevan Ryan   NCYSA Second Division
'04 (U15)   04 Gold South     Drew Womble   NCYSA Premier Division
    04 White South     Bob Harris   NCYSA First Division
    04 Red South     Mike VonReiche   NCYSA First Division
    04 Navy South     Julian Norris   NCYSA Second Division
    04 Silver South     Tony Zehia   NCYSA Second Division
'05 (U14)   05 Gold South     Stu Croft   NCYSA First Division
    05 White South     Kevan Ryan   NCYSA First Division
    05 Red South     Eric Johnson   NCYSA Second Division
    05 Navy South     Reginald Lerebours   NCYSA Second Division
    05 Silver South     Rahul Krishna   NCYSA Second Division
'06 (U13)   06 Gold South     Josh McKinney   NCYSA Self Selection
    06 White South     Kevin Larry   NCYSA Self Selection
    06 Red South     Stu Croft   NCYSA Self Selection
    06 Navy South     Danny McManamy   NCYSA Self Selection
    06 Silver South     Michael Nye   NCYSA Self Selection
'07 (U12)   07 Gold South     Chris Curfman   NCYSA Self Selection
    07 White South     Austen King   NCYSA Self Selection
    07 Red South     Greg Curfman   NCYSA Self Selection
    07 Navy South     Michael Harrington   NCYSA Self Selection
    07 Silver South     Josh McKinney   NCYSA Self Selection
    07 Grey South     Danny McManamy   NCYSA Self Selection
'08 (U11)   08 Gold South     Buddha   NCYSA Self Selection
    08 White South     Henry Gutierrez   NCYSA Self Selection
    08 Red South     Brian Petz   NCYSA Self Selection
    08 Navy South     Danny McManamy   NCYSA Self Selection
    08 Silver South     Aaron Harcz   NCYSA Self Selection
    08 Grey South     Josh McKinney   NCYSA Self Selection
    08 Black South     Michael Nye   NCYSA Self Selection
  08 Green South   Ryan Raley  NCYSA Self Selection
'09 (U10)   09 JRs Gold South     Etienne Boulanger   U11 NCYSA Self Selection
    09 JRs White South     Aaron Harcz   U11 NCYSA Self Selection
 

Girls

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'01 (U18)
01 Gold South G
  Dave Holub   NCYSA First Division
 
01 White South G
  Frank Fitzgerald   NCYSA Second Division
'02 (U17)   02 Gold South G
  Dave Holub   NCYSA First Division
    02 White South G     Mike VonReiche   NCYSA Second Division
'03 (U16)   03 Gold South G     Nick Acosta   NCYSA Premier Division
    03 White South G     Katie Gehris   NCYSA First Division
'04 (U15)   04 Gold South G     Mike VonReiche   NCYSA First Division
    04 White South G     Frank Fitzgerald   NCYSA First Division
    04 Red South G     Laurel Burke   NCYSA Second Division
'05 (U14)    05 Gold South G     Kevin Larry   NCYSA First Division
'06 (U13)   06 Gold South G     Tony Zehia   NCYSA Self Selection
    06 White South G     Aaron Kimball   NCYSA Self Selection
'07 (U12)   07 Gold South G     Aaron Kimball   NCYSA Self Selection
    07 White South G     Alan Rahl   NCYSA Self Selection
    07 Red South G     Katie Gehris   NCYSA Self Selection
'08 (U11)   08 Gold South G     Steven Curfman   NCYSA Self Selection
    08 White South G     Stephen Damore   NCYSA Self Selection
    08 Red South G     Alan Rahl   NCYSA Self Selection
    08 Navy South G     Gio Viana   NCYSA Self Selection
'09 (U10)   09 JRs Gold South G     Steven Curfman   U11 NCYSA Self Selection

DCH Regional Classic Program


Boys

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'04 (U15)
04 DCH Gold
  Gerry O'Donnell   NCYSA Second Division
'06 (U13)   06 Gold DCH
  Julian Cochran   NCYSA Self Selection
'07 (U12)   07 Gold DCH     George Tilley   OPEN Piedmont
    07 White DCH     Michael Oehler   NCYSA Second Division
'08 (U11)   08 Gold DCH     Aran Haven-O'Donnell   NCYSA Second Division
    08 White DCH     Zach Ambrose   NCYSA Second Division
'09 (U10)   09 JRs Gold DCH     Gerry O'Donnell   U11 NCYSA Second Division
 

Girls

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'02 (U17)
02 Gold DCH G
  Cindy Parlow Cone   NCYSA Second Division
'03 (U16)   03 Gold DCH G
  Cindy Parlow Cone   NCYSA Second Division
    03 White DCH G     Julian Cochran   NCYSA Second Division
'04 (U15)   04 Gold DCH G     Jose Santibanez   NCYSA Second Division
'05 (U14)   05 Gold DCH G     Lindsey Christy   NCYSA Second Division
    05 White DCH G     Thomas Morrow   NCYSA Second Division
'06 (U13)   06 Gold DCH G     Cindy Parlow Cone   NCYSA Self Selection
    06 White DCH G     Sammy Scaringelli   NCYSA Self Selection
'07 (U12)   07 Gold DCH G     Amy Green   NCYSA Self Selection
'08 (U11)   08 Gold DCH G     Lindsey Schuler   NCYSA Self Selection

HSFV Regional Classic Program


Boys

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'05 (U14)   05 Gold HSFV
  Adam Striebel   NCYSA First Division
    05 White HSFV     Alex Whetstone   NCYSA Second Division
'07 (U12)   07 Gold HSFV     Orande Ash   NCYSA Self Selection
'08 (U11)   08 Gold HSFV     Orande Ash   NCYSA Self Selection
  08 White HSFV   Nick Brommer NCYSA Self Selection
'09 (U10)   09 JRs Gold HSFV     Adam Striebel   U11 NCYSA Self Selection
 

Girls

Age Group      Team           Coach      Anticipated Division* 
'07 (U12)
07 Gold HSFV G
  Tina Fox   NCYSA Self Selection
'08 (U11)   08 Gold HSFV G
  Tina Fox   NCYSA Self Selection

Helpful Links

Contact Us

Questions? Contact your age group director.

Classic Elite Boys Director
[email protected]

Classic Elite Girls Director
[email protected]


North
2007-2004 (U11-U14) Younger Boys

[email protected]

2007-2004 (U11-U14) Younger Girls
[email protected]

2003-1999 (U15-U19) Older Boys
 [email protected]

2003-1999 (U15-U19) Older Girls
[email protected]


South
2007-2004 (U11-U14) Younger Boys
[email protected]

2007-2004 (U11-U14) Younger Girls
[email protected]

2003-1999 (U15-U19) Older Boys
[email protected]

2003-1999 (U15-U19) Older Girls
[email protected]

DCH Director Boys
[email protected]

DCH Director Girls
[email protected]

HSFV Director
[email protected]

Contact

North Carolina FC Youth
5017 Memory Road 
Raleigh, North Carolina 27609

Phone : 919-834-3951
Email: [email protected]

Affiliates

US SOCCER CLUB, DA, US YOUTH SOCCER, NC YOUTH SOCCER, ECNL

North Carolina FC Youth, North Carolina FC, NCFC, and the North Carolina FC logo are trademarks of Carolina FC LLC and are being used by Capital Area Soccer League, Inc. under license. North Carolina
Courage, NC Courage and the North Carolina Courage logo are trademarks of the National Women’s Soccer League, LLC and are being used by Capital Area Soccer League, Inc. under sublicense.

Copyright © 2019 North Carolina FC Youth  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  TSHQ License Agreement     Login