Website Manager

North Carolina FC Youth

Coaching and Team List

Academy Program

Boys ECNL Academy

AGE GROUP      TEAM      HEAD COACH
'02/03 (U19)   19 ECNL Academy   Michael Milazzo
'04 (U17)   17 ECNL Academy   Tom Harris
'05 (U16)   16 ECNL Academy
Tom Harris
'06 (U15)   15 ECNL Academy
Dewan Bader
 '07 (U14) 14 ECNL Academy   Dewan Bader
'08 (U13)   13 North ECNL Academy   Michael Milazzo
   13 South ECNL Academy  Henry Gutierrez
     
John Bradford - NCFC ECNL Academy Director 
 

NC Courage ECNL Academy

AGE GROUP      TEAM      HEAD COACH
'02 (U19)   19 Courage ECNL Academy   Willie Davis
'04 (U17)   17 Courage ECNL Academy   Sean Nahas
'05 (U16)   16 Courage ECNL Academy
Paul Forster
'06 (U15)   15 Courage ECNL Academy
David Maddren
'07 (U14)   14 Courage ECNL Academy
Willie Davis
'08 (U13) 13 Courage ECNL Academy David Maddren 
     
 Sean Nahas - NC Courage ECNL Academy Director

ECNL Program

Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'02/03 (U19)   02/03 ECNL   Rich Flaim ECNL
'04 (U17)   04 ECNL   Rich Flaim ECNL
'05 (U16)   05 ECNL
Daniel Selitti ECNL
'06 (U15)   06 ECNL
Daniel Selitti ECNL
'07 (U14)   07 ECNL   Brett Malone ECNL
'08 (U13)   08 Academy South   Henry Gutierrez ECNL
 Rich Flaim - Boys ECNL Director
 

Girls

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'02/03 (U19)   02/03 ECNL G   Jason Keyes ECNL
'04 (U17)   04 ECNL G   Bobby Johnston ECNL
'05 (U16)   05 ECNL G
Bobby Johnston ECNL
'06 (U15)   06 ECNL G
Cindy Cone ECNL
'07 (U14)   07 ECNL G   Emma Thomson ECNL
'08 (U13)   08 ECNL G   Emma Thomson ECNL
    
  
 Bobby Johnston - Girls ECNL Director

ECNL Elite/Premier Program

Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'02/03 (U19)
02/03 Elite
Sharif Saber ECNL Regional League
  02/03 Premier  Bob Harris ECNL Regional League
'04 (U17)   04  Elite
Chris Fresco ECNL Regional League
    04 Premier   Stu Croft ECNL Regional League
'05 (U16)   05 Elite   Sharif Saber ECNL Regional League
    05 Premier   Stefan Oakes ECNL Regional League
'06 (U15)   06 Elite   Alistair Moore ECNL Regional League
    06 Premier   Jose Garcia ECNL Regional League
'07 (U14)   07 Elite   Chris Fresco ECNL Regional League
    07 Premier   Bob Harris ECNL Regional League
'08 (U13)   08 Elite   Marlow Campbell ECNL Regional League
   08 Premier Stefan Oakes ECNL Regional League
Rich Flaim - Boys Elite Director
 

Girls

AGE GROUP      TEAM      COACH  ANTICIPATED DIVISION
'02/03 (U19)   02/03 Elite G
Dave Arensdorf  ECNL Regional League
    02/03 Premier G   Pete Sadin ECNL Regional League
'04 (U17)   04 Elite G   Dave Arensdorf ECNL Regional League
    04 Premier G   Reid Clewis  ECNL Regional League
'05 (U16)   05 Elite G   Jason Wolfe ECNL Regional League
    05 Premier G   Michele Miller ECNL Regional League
'06 (U15)   06 Elite G   Jason Wolfe ECNL Regional League
    06 Premier G   Pete Sadin ECNL Regional League
'07 (U14)   07 Elite G   Megan George ECNL Regional League
    07 Premier G   Jim Wright ECNL Regional League
'08 (U13)   08 Elite G   Mazen Chami ECNL Regional League
  08 Premier G Jim Wright ECNL Regional League
'09 (U12) 09 Pre-Courage Steven Curfman ECNL Regional League
  09 Pre-ECNL G  Kile Khali ECNL Regional League 
       
 Pete Sadin - Girls Elite Director


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly

North Regional Classic Program

Boys

David Rodriquez - U19 ('02/03) - U12 ('09) North Boys Director
Etienne Boulanger - U11 ('10) North Boys Director
       
AGE GROUPS      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
 '02/03 (U19)  02/03 Gold North Marc Waldrop NCYSA Premier Division
  02/03 White North Ed Pinon NCYSA First Division
  02/03 Red North Randy McClure NCYSA First Division
   02/03 Green North Brett Dixon NCYSA Self Select-Second Division
'04 (U17)    04 Gold North John Willett NCYSA Premier Division
   04 White North Ed Pinon NCYSA Premier Division
   04 Red North Fernando Ortega NCYSA First Division
   04 Navy North Michael Statum NCYSA Second Division
  04 Green North  Bret Dixon NCYSA Second Division
'05 (U16) 05 Gold North Ted Awana NCYSA First Division
  05 White North Diego Munoz NCYSA First Division
  05 Red North Fernando Ortega NCYSA Second Division
'06 (U15) 06 Gold North Lucas Champenois NCYSA Premier Division
  06 White North Cooper Paiva NCYSA First Division
  06 Red North Randy McClure NCYSA Second Division
'07 (U14)   07 Gold North Ted Awana  NCYSA Elite East
  07 White North  Cooper Paiva NCYSA Elite East
  07 Red North  Cory Elenio NCYSA First Division
  07 Navy North  Josh Perkins NCYSA First Division
   07 Silver North Michael Mecham NCYSA Second Division
'08 (U13) 08 Gold North  Joel Bristol NCYSA Self Select-First Division
  08 White North  Lucas Champenois NCYSA Self Select-First Division
  08 Red North  Raphael Galliou NCYSA Self Select-First Division
  08 Navy North  Jay Williams NCYSA Self Select-Second Division
  08 Green North Darin Dixon NCYSA Self Select-Second Division
'09 (U12) 09 Pre-DA North  David Rodriguez Carolina Development League
  09 Pre-DA North Jay Williams Carolina Development League
  09 Gold North  Joel Bristol NCYSA Self Select-First Division
   09 White North Josh Perkins NCYSA Self Select-First Division
   09 Red North Jay Williams NCYSA Self Select-First Division
  09 Navy North  Michael Mecham NCYSA Self Select-Second Division
   09 Green North Darin Dixon NCYSA Self Select-Second Division
'10 (U11) 10 Pre-DA North  Cory Elenio Carolina Development League
  10 Pre-DA North  Michael Mecham Carolina Development League
  2010 North Classic Boys  Raphael Galliou NCFC In-House League
   2010 North Classic Boys  Andrew Phillips NCFC In-House League
   2010 North Classic Boys  Ishe Nyatanga NCFC In-House League
   2010 North Classic Boys  Nick Kinney NCFC In-House League
   2010 North Classic Boys Nick Madrid NCFC In-House League
   2010 North Classic Boys  Kirt Landry NCFC In-House League
 '11 (U10) 11 Juniors Elite North 1 Etienne Boulanger NCFC In-House League
   11 Juniors Elite North 2 Tyler Vandevender NCFC In-House League
       
 

Girls

 Bobby Johnston - U19 ('02/03) - U13 ('08) North Girls Director
Taylor Adcock - U12 ('09) - U11 ('10) North Girls Director
       
AGE GROUPS      TEAM       COACH ANTICIPATED DIVISION
 '02/03 (U19)  02/03 Gold North G John Willett NLPC
   02/03 White North G  Randy McClure NCYSA First Division
'04 (U17)   04 Gold North G   Thomas Retzlaff NCYSA Premier Division
    04 White North G   Juan Gallegos NCYSA First Division
  04 Red North G Fernando Ortega NCYSA First  Division
'05 (U16)   05 Gold North G   Chris Fresco NLPC
    05 White North G   Michael Michalakis NCYSA First Division
    05 Red North G   Michael Michalakis NCYSA Second Division
'06 (U15)   06 Gold North G    Ed Pinon NLPC
    06 White North G    Diego Munoz NCYSA Premier Division
    06 Red North G    Juan Gallegos NCYSA First Division
   06 Navy North G Russ Dreyer  NCYSA Second Division
'07 (U14)   07 Gold North G    Stephen Henry NCYSA Elite East
    07 White North G    Josh Perkins NCYSA Elite East
    07 Red North G    Wojtek Krakowiak NCYSA First Division
'08 (U13)   08 Gold North G    Wojtek Krakowiak NCYSA Self Select-First Division
    08 White North G    Stephen Henry NCYSA Self Select-First Division
    08 Red North G    Perianne Pitter NCYSA Self Select-Second Division
'09 (U12)   09 Gold North G    Eryka Underwood NCYSA Self Select-First Division
    09 White North G   Bryan Farnsworth NCYSA Self Select-First Division
    09 Red North G    Perianne Pitter NCYSA Self Select-Second Division
  09 Navy North G  Jamie Corti NCYSA Self Select-Second Division
'10 (U11)   2010 North Classic Girls   Jamie Corti NCFC In-House League
    2010 North Classic Girls   Eryka Underwood  NCFC In-House League
    2010 North Classic Girls   Jonathan Gooden NCFC In-House League
    2010 North Classic Girls   Perianne Pitter  NCFC In-House League
   2010 North Classic Girls Charles Solomon NCFC In-House League
   2010 North Classic Girls TBD NCFC In-House League
'11 (U10)   11 Juniors Elite North G    Taylor Adcock NCFC In-House League
       
 


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

South Regional Classic Program

Boys

Buddha - U19 ('02/03) - U12 ('09) South Boys Director
 Doug Prewett - U11 ('10) South Boys Director
       
AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'02/03 (U19)   02/03 Gold South
Jordi Davis NCYSA First Division
'04 (U17)   04 Gold South   Reid Clewis NCYSA Premier Division
    04 White South   Ben Speas NCYSA First Division
   04 Red South Mondyu Garvoye NCYSA Second Division
'05 (U16)   05 Gold South   Jon Bruno NCYSA First Division
    05 White South   Mohamed Ameen NCYSA First Division
    05 Red South   Jordi Davis NCYSA Second Division
  05 Navy South Edwin Garcia NCYSA Second Division
'06 (U15)   06 Gold South   Jason Keyes NCYSA Premier Division
    06 White South   Salsa Andrade NCYSA First Division
    06 Red South   Jon Bruno NCYSA First Division
    06 Navy South   Mohamed Ameen NCYSA Second Division
'07 (U14)   07 Gold South   Stu Croft NCYSA Elite East
    07 White South   Eric Johnson NCYSA Elite East
    07 Red South   Nick Bertaux NCYSA First Division
    07 Navy South   Enrique Rodriguez NCYSA Second Division
'08 (U13)   08 Gold South   Kevan Ryan NCYSA Self Select-First Division
    08 White South   Josh McKinney NCYSA Self Select-First Division
    08 Red South   Reginald Lerebours NCYSA Self Select-Second Division
    08 Navy South   Rahul Krishna NCYSA Self Select-Second Division
'09 (U12)  09 Pre-DA South Henry Gutierrez Carolina Development League
  09 Pre-DA South Michael Harrington Carolina Development League

  09 Gold South   Josh McKinney NCYSA Self Select-First Division
    09 White South   Matt Pape NCYSA Self Select-First Division
    09 Red South   Nick Bertaux NCYSA Self Select-First Division
    09 Navy South   Rahul Rishna NCYSA Self Select-Second Division
    09 Silver South   Salsa Andrade NCYSA Self Select-Second Division
'10 (U11)   10 Pre-DA South   Michael Harrington Carolina Development League
    10 Pre-DA South   Nick Brommer Carolina Development League
    2010 South Classic Boys    Josh McKinney NCFC In-House League
    2010 South Classic Boys   Shaker Asad NCFC In-House League
    2010 South Classic Boys   Greg Curfman NCFC In-House League
    2010 South Classic Boys   Matt Pape NCFC In-House League
    2010 South Classic Boys   Nick Bertaux NCFC In-House League
   2010 South Classic Boys  Ryan Raley NCFC In-House League
   2010 South Classic Boys  Rahul Krishna NCFC In-House League
'11 (U10)   11 Juniors Elite - South    Doug Prewett NCFC In-House League
    11 Juniors Elite - South   Salsa Andrade NCFC In-House League
 
 

Girls

Pete Sadin - U19 ('02/03) - U13 ('08) South Girls Director
Taylor Adcock - U12 ('09) - U11 ('10) South Girls Director
       
AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'02/03 (U19) 02/03 Gold South G  David Holub NLPC
  02/03 White South G  Paul Smith NCYSA First Division
'04 (U17)
04 Gold South G
 Dave Holub NLPC
  04 White South G  Eddie Garcia NCYSA First Division
'05 (U16)   05 Gold South G
Nick Acosta NCYSA Premier Division
    05 White South G   Frank Fitzgerald NCYSA First Division
'06 (U15)   06 Gold South G   Paul Smith NCYSA Premier Division
    06 White South G   Frank Fitzgerald NCYSA First Division
  06 Red South G  Shannan Murray NCYSA Second Division
'07 (U14)   07 Gold South G   Adam El Kesri NCYSA Elite East
  07 White South G  Christian Cuba NCYSA First Division
'08 (U13)   08 Gold South G   Annalies Jobsis NCYSA Self Select-First Division
'09 (U12)   09 Gold South G   Gio Viana NCYSA Self Select-First Division
    09 White South G   Aaron Harcz NCYSA Self Select-First Division
   09 Red South G MacKenzie Southern NCYSA Self Select-Second Division
'10 (U11)   2010 South Classic Girls   Gio Viana NCFC In-House League
    2010 South Classic Girls   Aaron Harcz NCFC In-House League
   2010 South Classic Girls MacKenzie Southern NCFC In-House League
   2010 South Classic Girls  Lex Alvord NCFC In-House League
'11 (U10)   11 Juniors Elite - South G   Stephen Damore NCFC In-House League
      
 

Durham/Chapel Hill Classic Regional Program


Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'04 (U17)   04 Gold DCH   Jose Santibanez NCYSA First Division
'05 (U16)   05 Gold DCH
Wendy Palladino NCYSA Premier Division
   05 White DCH Adam Sharpnack NCYSA Second Division
'06 (U15)   06 Gold DCH
Sammy Scaringelli NCYSA First Division 
'07 (U14) 07 Gold DCH Jose Santibanez NCYSA First Division 
'08 (U13)   08 Gold DCH   Tim Morse  NCYSA Self Select-First Division
'09 (U12)   09 Gold DCH   Aran Haven-O'Donnell  NCYSA Self Select-First Division
   09 White DCH Tim Morse  NCYSA Self Select-Second Division
'10 (U11) 2010 DCH Classic Boys Gerry O'Donnell NCFC In-House League
  2010 DCH Classic Boys Andrew Stewart NCFC In-House League
 '11 (U10) 11 Juniors Elite - DCH Gerry O'Donnell NCFC In-House League
 
Gerry O'Donnell - Boys DCH Director 

Girls DCH

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION 
'02/03 (U19)   02/03 Gold DCH G   Julian Cochran NCYSA First Division
 '04 (U17) 04 Gold DCH G  Julian Cochran NCYSA First Division
'05 (U16)   05 Gold DCH G   Jose Santibanez NCYSA First Division
'06 (U15)   06 Gold DCH G
Jose Santibanez NCYSA First Division
'08 (U13)   08 Gold DCH G
Hanna Gardner NCYSA Self Select-First Division
'10 (U11) 2010 DCH Classic Girls  Sammy Scaringelli  NCFC In-House League
       
 Cindy Parlow Cone - Girls DCH Director

Holly Springs/Fuquay-Varina Classic Regional Program


Boys

       
AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION 
'08 (U13)   08 Gold HSFV
Oronde Ash  NCYSA Self Select-First Division
'09 (U12)   09 Gold HSFV
Oronde Ash  NCYSA Self Select-First Division
'10 (U11) 2010 HSFV Classic Boys Nick Brommer NCFC In-House League
  2010 HSFV Classic Boys Alex Whetstone NCFC In-House League
'11 (U10)   11 Juniors Elite - HSFV   Adam Striebel NCFC In-House League
       
Adam Striebel - HSFV Director
 

Girls

       
AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION 
'08 (U13)   08 Gold HSFV G   Adam Striebel NCYSA Self Select-First Division
'09 (U12)   09 Gold HSFV G
Alex Whetstone NCYSA Self Select-First Division
'10 (U11)   2010 HSFV Classic Girls
Tory Lukasina NCFC In-House League
       
Adam Striebel - HSFV Director

Contact

North Carolina FC Youth
5017 Memory Road 
Raleigh, North Carolina 27609

Phone : 919-834-3951
Email: [email protected]

Affiliates

US SOCCER CLUB, DA, US YOUTH SOCCER, NC YOUTH SOCCER, ECNL

North Carolina FC Youth, North Carolina FC, NCFC, and the North Carolina FC logo are trademarks of Carolina FC LLC and are being used by Capital Area Soccer League, Inc. under license. North Carolina
Courage, NC Courage and the North Carolina Courage logo are trademarks of the National Women’s Soccer League, LLC and are being used by Capital Area Soccer League, Inc. under sublicense.

Copyright © 2020 North Carolina FC Youth  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy     Login