Website Manager

North Carolina FC Youth

Coaching and Team List

Academy Program

Boys ECNL Academy

AGE GROUP      TEAM      HEAD COACH
'03/04 (U19)   19 ECNL Academy   Michael Milazzo
'05 (U17)   17 ECNL Academy   Tom Harris
'06 (U16)   16 ECNL Academy
Tom Harris
'07 (U15)   15 ECNL Academy
Dewan Bader
'08 (U14) 14 ECNL Academy   Dewan Bader
'09 (U13)   13 North ECNL Academy   Michael Milazzo
   13 South ECNL Academy Bradley Morrison
     
John Bradford - NCFC ECNL Academy Director 
 

NC Courage ECNL Academy

AGE GROUP      TEAM      HEAD COACH
'03/04 (U19)   19 Courage ECNL Academy   Sean Nahas
'05 (U17)   17 Courage ECNL Academy   David Maddren
'06 (U16)   16 Courage ECNL Academy
Willie Davis
'07 (U15)   15 Courage ECNL Academy
Paul Forster
'08 (U14)   14 Courage ECNL Academy
David Maddren
'09 (U13) 13 Courage ECNL Academy Emma Thomson
'10 (U12) 12 Courage ECNL Academy  Willie Davis
  12 Courage ECNL Academy  Emma Thomson
     
 Sean Nahas - NC Courage ECNL Academy Director

ECNL Program

Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'03/04 (U19)   03/04 ECNL   Rich Flaim ECNL
'05 (U17)   04 ECNL   Rich Flaim ECNL
'06 (U16)   05 ECNL
Daniel Selitti ECNL
'07 (U15)   06 ECNL
Daniel Selitti ECNL
'08 (U14)   07 ECNL   Brett Malone ECNL
 Rich Flaim - Boys ECNL Director
 

Girls

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'03/04 (U19)   02/03 ECNL G   Cindy Cone ECNL
'05 (U17)   04 ECNL G   Bobby Johnston ECNL
'06 (U16)   05 ECNL G
Bobby Johnston ECNL
'07 (U15)   06 ECNL G
Ashley Williams ECNL
'08 (U14)   07 ECNL G   Ashley Williams ECNL
'09 (U13)   08 ECNL G   Jason (Buddha) Keyes ECNL
    
  
 Bobby Johnston - Girls ECNL Director

ECNL Elite/Premier Program

Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'03/04 (U19)
03/04 Elite
Sharif Saber ECNL Regional League
  03/04 Premier  Jason Carlson ECNL Regional League
'05 (U17)   05 Elite
Sharif Saber ECNL Regional League
    05 Premier   Jason Carlson ECNL Regional League
'06 (U16)   06 Elite   Alistair Moore ECNL Regional League
    06 Premier   Andrew Scheck ECNL Regional League
'07 (U15)   07 Elite   Stefan Oakes ECNL Regional League
    07 Premier   Bob Harris ECNL Regional League
'08 (U14)   08 Elite   Stu Croft ECNL Regional League
    08 Premier   Bob Harris ECNL Regional League
'09 (U13)   09 Elite   Stefan Oakes ECNL Regional League
   09 Premier Andrew Scheck ECNL Regional League
Rich Flaim - Boys Elite Director
 

Girls

AGE GROUP      TEAM      COACH  ANTICIPATED DIVISION
'03/04 (U19)   03/04 Elite G
Dave Arensdorf  ECNL Regional League
    03/04 Premier G   Reid Clewis ECNL Regional League
   03/04 United G Pete Sadin ECNL Regional League
'05 (U17)   05 Elite G   Pete Sadin ECNL Regional League
    05 Premier G   Nick Holt ECNL Regional League
'06 (U16)   06 Elite G   Jason Wolfe ECNL Regional League
    06 Premier G   Michele Miller ECNL Regional League
'07 (U15)   07 Elite G Jason Wolfe ECNL Regional League
  07 Premier G  Matt Gill ECNL Regional League
'08 (U14) 08 Elite G Tom Misuraca ECNL Regional League
   08 Premier G Matt Gill ECNL Regional League
'09 (U13) 09 Elite G  Megan George ECNL Regional League
  09 Premier G  Nick Holt ECNL Regional League
       
 Pete Sadin - Girls Elite Director


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly

North Regional Classic Program

Boys

David Rodriquez - U19 ('03/04) - U12 ('10) North Boys Director
Etienne Boulanger - U11 ('11) North Boys Director
       
AGE GROUPS      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
 '03/04 (U19)  03/04 Gold North Ted Awana NCYSA Premier Division
  03/04 White North Fernando Ortega NCYSA Premier Division
'04 (U18) 04 Red North TBA NCYSA Second Division/First Division
  04 Green North Brett Dixon NCYSA Second Division/First Division
'05 (U17)   05 Gold North John Willett NCYSA First Division
   05 White North Randy McClure NCYSA First/Second Division
   05 Red North Michael Statum NCYSA Second Division
'06 (U16) 06 Gold North Marc Waldrop NCYSA Premier Division
  06 White North Ed Pinon NCYSA First Division
  06 Red North Fernando Ortega NCYSA Second Division
'07 (U15) 07 Gold North Cooper Paiva NCYSA First Division
  07 White North Lucas Champenois NCYSA First Division
  07 Red North Russell Dreyer NCYSA First Division
   07 Navy North Michael Statum NCYSA First Division 
   07 Silver North TBA NCYSA Second Division 
'08 (U14)   08 Gold North Ramon Gallardo Jr. NCYSA Premier Division
  08 White North  Cooper Paiva NCYSA Premier Division
  08 Red North  Cory Elenio NCYSA First Division
  08 Navy North Juan Gallegos NCYSA Second Division
  08 Silver North TBA NCYSA Second Division
'09 (U13) 09 Gold North  Lucas Champenois NCYSA Self Select-Elite Division
  09 White North  Ted Awana NCYSA Self Select-Elite Division
  09 Red North Jay Williams NCYSA Self Select-First/Second Division
  09 Navy North TBA NCYSA Self Select-Second Division 
  09 Silver North TBA NCYSA Self Select-Second Division
'10 (U12) 10 Gold North Raphael Galliou NCFC In-House League
  10 White North Michael Mecham NCFC In-House League
  10 Red North Josh Perkins NCFC In-House League
  10 Navy North Nick Kinney NCFC In-House League
  10 Silver North TBA NCFC In-House League
  10 Grey North Danny Carlyon NCFC In-House League
  10 Green North Darin Dixon NCFC In-House League
 '11 (U11) 2011 North Classic Boys Michael Mecham NCFC In-House League
   2011 North Classic Boys Raphael Galliou NCFC In-House League
   2011 North Classic Boys Nick Kinney NCFC In-House League
   2011 North Classic Boys Ishe Nyatanga NCFC In-House League
   2011 North Classic Boys Kirt Landry NCFC In-House League
   2011 North Classic Boys TBA NCFC In-House League
 '12 (U10) 2012 North Classic Boys Etienne Boulanger NCFC In-House League
  2012 North Classic Boys Tyler Vandevender NCFC In-House League
       
 

Girls

 Bobby Johnston - U19 ('03/04) - U13 ('09) North Girls Director
Taylor Adcock - U12 ('10) - U11 ('11) North Girls Director
       
AGE GROUPS      TEAM       COACH ANTICIPATED DIVISION
 '03/04 (U19)  03/04 Gold North G Thomas Retzlaf NCYSA Premier Division
   03/04 White North G  Randy McClure NCYSA First Division
  03/04 Red North G  Chris Fresco NCYSA First Division
'05 (U17)   05 Gold North G   John Willett NCYSA Premier Division
    05 White North G   Jim Wright NCYSA First Division
  05 Red North G Fernando Ortega NCYSA First  Division
'06 (U16)   06 Gold North G   Ed Pinon NCYSA Premier Division
    06 White North G   Diego Munoz NCYSA Premier Division
    06 Red North G   Juan Gallegos NCYSA First Division
  06 Navy North G   Russell Dreyer  NCYSA Second Division
'07 (U15)   07 Gold North G   Jim Wright NCYSA Premier Division
    07 White North G   Fernando Ortega NCYSA Premier/First Division
    07 Red North G   Derek Teel NCYSA First Division
    07 Navy North G   Perianne Pitter NCYSA Second Division
'08 (U14)   08 Gold North G   Russell Dreyer NCYSA Premier Division
    08 White North G   Stephen Henry NCYSA Premier Division
    08 Red North G   Josh Perkins NCYSA First Division
'09 (U13)   09 Gold North G   Stephen Henry NCYSA Self Select-Elite Division
    09 White North G   Wojtek Krakowiak NCYSA Self Select-Elite Division
    09 Red North G   Josh Perkins NCYSA Self Select-First/Second Division
'10 (U12)   10 Gold North G   Perianne Pitter NCFC In-House League
    10 White North G   Charles Solomon NCFC In-House League
    10 Red North G   Haley Lindsay NCFC In-House League
  10 Navy North G  Hanna Sink NCFC In-House League
'11 (U11)   2011 North Classic Girls   Taylor Adcock NCFC In-House League
    2011 North Classic Girls   Hadley Stuart NCFC In-House League
    2011 North Classic Girls   Jonathan Gooden NCFC In-House League
    2011 North Classic Girls   Charles Solomon NCFC In-House League
   2011 North Classic Girls Haley Lindsay NCFC In-House League
   2011 North Classic Girls Hanna Sink NCFC In-House League
'12 (U10)   2012 Gold North G   Jamie Corti NCFC In-House League
       
 


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

South Regional Classic Program

Boys

Buddha - U19 ('03/04) - U12 ('10) South Boys Director
 Doug Prewett - U11 ('11) South Boys Director
       
AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'03/04 (U19)   03/04 Gold South
Reid Clewis NCYSA Premier Division
  03/04 White South  Edwin Garcia NCYSA First Division
'05 (U17)   05 Gold South   Gio Viana NCYSA First Division
    05 White South   Mohamed Ameen NCYSA First Division
   05 Red South Jordan (Jordi) Davis NCYSA Second Division
  05 Navy South  TBA NCYSA Second Division
'06 (U16)   06 Gold South   Jason Keyes NCYSA Premier Division
    06 White South   Salsa Andrade NCYSA First Division
    06 Red South   Jon Bruno NCYSA Second Division
  06 Navy South Mohamed Ameen NCYSA Second Division
'07 (U15)   07 Gold South   Enrique Rodriguez NCYSA Premier Division
    07 White South   Jon Bruno NCYSA First Division
    07 Red South   TBA NCYSA First Division
    07 Navy South   TBA NCYSA Second Division
'08 (U14)   08 Gold South   Kevan Ryan NCYSA Premier Division
    08 White South   Stu Croft NCYSA Premier/First Division
    08 Red South   Theophile Lerebours NCYSA First Division
    08 Navy South   Mondyu Garvoye NCYSA Second Division
'09 (U13)   09 Gold South   Josh McKinney NCYSA Self Select-Elite Division
    09 White South   Kevan Ryan NCYSA Self Select-Elite Division
    09 Red South   Nick Bertaux NCYSA Self Select-First/Second Division
    09 Navy South   Thomas Morrow NCYSA Self Select-Second Division
'10 (U12)
  10 Gold South   Josh McKinney NCFC In-House League
    10 White South   Nick Bertaux NCFC In-House League
    10 Red South   Matt Pape NCFC In-House League
    10 Navy South   Greg Curfman NCFC In-House League
    10 Silver South   Ryan Raley NCFC In-House League
   10 Grey South TBA NCFC In-House League 
   10 Black South TBA NCFC In-House League
'11 (U11)    2011 South Classic Boys   Nick Bertaux NCFC In-House League
    2011 South Classic Boys   Greg Curfman NCFC In-House League
    2011 South Classic Boys   Aaron Harcz NCFC In-House League
    2011 South Classic Boys   Josh McKinney NCFC In-House League
    2011 South Classic Boys   Matt Pape NCFC In-House League
  2011 South Classic Boys Ryan Raley NCFC In-House League
   2011 South Classic Boys Hernan Mogollon Jr. NCFC In-House League
'12 (U10)   12 Gold South    Doug Prewett NCFC In-House League
    12 Gold South   Salsa Andrade NCFC In-House League
 
 

Girls

Pete Sadin - U19 ('03/04) - U13 ('09) South Girls Director
Taylor Adcock - U12 ('10) - U11 ('11) South Girls Director
       
AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'03/04 (U19) 03/04 Gold South G  Nick Acosta NCYSA Premier Division
  03/04 White South G  Shannan Murray-McKay NCYSA First Division
'05 (U17)
05 Gold South G
Paul Smith NCYSA Premier Division
  05 White South G  Enrique Rodriguez NCYSA Second Division
'06 (U16)   06 Gold South G
Paul Smith NCYSA Premier Division
    06 White South G   Frank Fitzgerald NCYSA Second Division
'07 (U15)   07 Gold South G   Christian Cuba NCYSA Premier Division
    07 White South G   Frank Fitzgerald NCYSA First Division
'08 (U14)   08 Gold South G   Annalies Jobsis NCYSA Premier/First Division
   08 White South G TBD NCYSA Self-Select Division
'09 (U13)   09 Gold South G   Mazen Chami NCYSA Self Select-Elite Division
  09 White South G  Eric Johnson  NCYSA Self Select-Second Division
'10 (U12)   10 Gold South G   MacKenzie Southern NCFC In-House League
    10 White South G   Greg Traylor NCFC In-House League
   10 Red South G TBD NCFC In-House League
'11 (U11)   2011 South Classic Girls   Steven Curfman NCFC In-House League
    2011 South Classic Girls   Aaron Harcz NCFC In-House League
   2011 South Classic Girls MacKenzie Southern NCFC In-House League
   2011 South Classic Girls TBD NCFC In-House League
   2011 South Classic Girls TBD NCFC In-House League 
'12 (U10)   12 Gold South G   Stephen Damore NCFC In-House League
      
 


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

Durham/Chapel Hill Classic Regional Program


Boys

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION
'04 (U18) 04 Gold DCH Garrison Mast NCYSA First Division
'05 (U17)   05 Gold DCH   Chris Bocanegra NCYSA Premier Division
'06 (U16)   06 Gold DCH
Sammy Scaringelli NCYSA First Division
'07 (U15)   07 Gold DCH
Jose Sanibanez NCYSA First/Second Division 
'08 (U14) 08 Gold DCH Cole Burton NCYSA Second Division 
'09 (U13)   09 Gold DCH   Aran Haven-O'Donnell  NCYSA Self Select-Elite Division
   09 White DCH Tim Morse NCYSA Self Select-Second Division
'10 (U12)   10 Gold DCH   Andrew Stewart NCFC In-House League
   10 White DCH Beltus (Beck) Atabong NCFC In-House League
'11 (U11) 2011 DCH Classic Boys Gerry O'Donnell NCFC In-House League
  2011 DCH Classic Boys John Canipe NCFC In-House League
 '12 (U10) 12 Gold DCH Gerry O'Donnell NCFC In-House League
 
Gerry O'Donnell - Boys DCH Director 

Girls DCH

AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION 
'03/04(U19)   03/04 Gold DCH G   Julian Cochran NCYSA First Division
'05 (U17) 05 Gold DCH G Jose Santibanez NCYSA First Division
'06 (U16)   06 Gold DCH G   Julian Cochran NCYSA Second Division
'08 (U14)   08 Gold DCH G
Sammy Scaringelli NCYSA First/Second Division
'09 (U13)  09 Gold DCH G TBD NCYSA Self Select
'10 (U12)   10 Gold DCH G
TBA NCFC In-House League
   10 White DCH G TBA NCFC In-House League
'11 (U11) 2011 DCH Classic Girls  Jose Santibanez NCFC In-House League
     TBA  
 Cindy Parlow Cone - Girls DCH Director


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

Holly Springs/Fuquay-Varina Classic Regional Program


Boys

       
AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION 
'08 (U14)   08 Gold HSFV
TBA  NCYSA First Division
'09 (U13)   09 Gold HSFV
TBA  NCYSA Self Select-Elite Division
'10 (U12) 10 Gold HSFV Adam Striebel NCFC In-House League
  10 White HSFV Alex Whetstone NCFC In-House League
'11 (U11)   11 HSFV Boys   Nick Brommer NCFC In-House League
  11 HSFV Boys Maximo Bompart NCFC In-House League
 '12 (U10)  12 Gold HSFV Danny Cameron NCFC In-House League
       
Adam Striebel - HSFV Director
 

Girls

       
AGE GROUP      TEAM      COACH ANTICIPATED DIVISION 
'08 (U14)   08 Gold HSFV G   Adam Striebel NCYSA First Division
'09 (U13)   09 Gold HSFV G
Adam Striebel NCYSA Self Select-First/Second Division
'10 (U12)   2010 HSFV Classic Girls
TBA NCFC In-House League
'11 (U11)  2011 HSFV Classic Girls  Shelby Denkert NCFC In-House League
  2011 HSFV Classic Girls   Alex Whetstone  NCFC In-House League 
       
Adam Striebel - HSFV Director


TBA - Team is being formed and coach will be announced shortly
TBD - Decision to form team will be made during the tryout process

Contact

North Carolina FC Youth
5017 Memory Road 
Raleigh, North Carolina 27609

Phone : 919-834-3951
Email: [email protected]

Affiliates

US SOCCER CLUB, DA, US YOUTH SOCCER, NC YOUTH SOCCER, ECNL

North Carolina FC Youth, North Carolina FC, NCFC, and the North Carolina FC logo are trademarks of Carolina FC LLC and are being used by Capital Area Soccer League, Inc. under license. North Carolina
Courage, NC Courage and the North Carolina Courage logo are trademarks of the National Women’s Soccer League, LLC and are being used by Capital Area Soccer League, Inc. under sublicense.

Copyright © 2021 North Carolina FC Youth  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy     Login